Talentové a přijímací zkoušky v Brně a Ostravě

29. ledna 2012 v 12:52 | Teris |  Moje kecy
Konečně. Talentové i přijímací zkoušky v Brně i Ostravě už mám za sebou. To bylo nervů, to bylo starostí a v podstatě kvůli ničemu, ačkoliv obavy k tomu prostě patří.

Takže, začnu s tím Brnem…
Vyjížděli jsme v pondělí brzo ráno. Tak, abychom na zkoušky dorazili včas. Ráno jsem si vše ještě několikrát překontrolovala, abych se ujistila, že na nic nezapomenu. "Výborně, všem mám." Ujistila jsem se. Ještě než jsme vyjeli, vzala jsem si do kapsy drobného porcelánového slona od rodičů a kočičku, kterou jsem dostala od kamarádky Míši pro štěstí.
Tak a může se vyrazit.

Cestu jsem si užívala. Strašně ráda jezdím v autě za tmy. Ke sledování krajiny, která se pomalu probouzela do ospalého rána, jsem si pustila písničky v mp3. Hodně mě to uklidnilo a dodalo odvahu… Poslouchala jsem, kochala se krajinou a najednou jsem se probudila až v Brně, kde brácha trochu zabloudil. Naštěstí se včas odbloudil a nakonec jsme tu uměleckou školu našli.

Dveře školy byly robustní mohutné a šly otevřít velmi ztěžka. Jen co jsem je pootevřela, hned jsem cítila závan atmosféry plné nápadů, umění, inspirace a toho všeho, co tak miluji.

Zamířili jsme do třetího patra, kde vykonávali zkoušky uchazeči, hlásící se na obory ilustrace a malby. Na začátku chodby zdobené po obvodu stejně jako schodiště pracemi studentů školy, seděla paní, která zapisovala příchozí a rozdávala lístečky s čísly. Já dostala číslo osmdesát čtyři a odevzdala jsem své domácí práce.

Byla jsem tak vyklepaná, že abych se uklidnila, vytasila jsem skicák a začala skicovat ostatní. Bylo to trochu zvláštní, jako by mě toho kreslení ten den ještě nečekalo tolik… Musím ale říci, že mě to dost uklidnilo a vytřepaná ruka dostala zase trochu jistoty, ale nervózní jsem byla jako nikdy.

Takže jsem skicovala přítomné v učebně, než přišel pan profesor, se zadáním úkolu a dvěma modely, kteří si sedli na židle doprostřed kruhu z lavic. Bylo to skvělé, oba dva, dívka i kluk, měli krásné a zajímavé obličeje + kluk měl u mě body navíc za dlouhé vlasy. Kreslila jsem jej, a protože už jsem jej za chvíli měla dokresleného, vzala jsem si ze své zásoby papíru papír další a kreslila i pózující dívku. Když se po hodině a půl vysbírávaly práce, přítomný profesor se mě udiveně optal "Vy máte dvě kresby??". Nejistě jsem přikývla, upřímně jsem si připadala trochu hloupě.

Následovala patnáctiminutová přestávka s rodiči, kteří byli pomalu ještě víc nervózní než já. Prošla jsem se po chodbě a koukala na práce žáků školy.

Následoval druhý úkol a to ilustrace z fantazie. Měli jsme na výběr z třech literárních děl - Kohoutek a slepička, Tři mušketýři a Pán Prstenů. Bylo jasné, co si vyberu a pustila jsem se do práce. Pána Prstenů jsem četla, takže jsem měla výhodu a nemusela jsem kreslit podle filmové předlohy. Myslela jsem, že to za tu hodinu a půl nestihnu, ale nakonec stihla a nevypadalo to podle mého skromného úsudku ani nijak extra špatně, kupodivu…

Teď byla hodinová přestávka na oběd, takže jsme s rodičovstvem vyrazili do Brna. Byla jsem jako v transu, bylo tam tolik budov, tolik míst, tak krásné parky co bych kreslila a malovala do aleluja! Plus přímo vedle školy byla obrovská prodejna s výtvarnými potřebami, kde bych chtěla i umřít! :D

Přišel na řadu třetí úkol. Do učebny vešel další profesor s mísou rozpůlených paprik. Každému dal jednu a zadal úkol. Měli jsme tužkou nakreslit papriku, tak, aby šly vidět všechny plochy - lesklá, dužina, zrníčka a umístit dobře do formátu a tak podobně. Já protože jsem detailista jako sviňa, jsem začala pečlivě stínovat, jenže čas byl neúprosný, tak jsem musela zrychlit, tím pádem to neudělat s takovými detaily, jak bych chtěla, což mi hrozně drásalo nervy. Nakonec jsem to stihla, ale vyloženě jsem se za tu práci styděla, protože nebyla tak propracovaná - no jo, hodina a půl, je hodina a půl.

Po přestávce následoval poslední výtvarný úkol. Taková spíš odpočinková práce. Měli jsme ze dvou papírů - tmavšího a světlejšího - vytvořit pomocí nůžek a lepidla něco na téma - artista. Hned mě napadlo, při pohledu na ty dva papíry, že bych mohla udělat artistu kostlivce - vytrhala jsem části těla, tužkou na ně nakreslila jakoby svaly a ze světlejšího papíru jsem vystřihla kosti - nechtělo se mi s tím moc hrát, tak to bylo podáno spíš tak dětsky. Každopádně to nebylo nic valného, byla jsem už velmi utahaná, což se promítlo i v mé práci…


Po talentovkách jsme s rdiči zašli do ono "království" papírnictví a mám kupu papírů, skicářů a obrovskou sadu pastelů, se kterými se musím naučit kreslit.

Tak, to byl takový stručný (?) popis talentových zkoušek v Brně. :)


Nyní přijde na řadu Ostrava - poněkud stručněji než Brno.

Stejně jako když jsme jeli do Brna, tak jsem stávala brzy ráno. Zkontrolovala jsem si nachystané věci, naskládali jsme je do auta a vyrazili jsme. Byla jsem už poněkud klidnější, než když jsem jela do Brna, teď už jsem přibližně věděla, co mě čeká a vlastně jsem se i na úkoly těšila.

První úkol byly dvě ilustrace tuší podle dvou básniček na A3, kterou jsme si čarou měli rozdělit na dvě poloviny. Práce tuší mě moc bavila, ač začátek mi dal teda zabrat. Hned ze začátku jsem se seznámila se sousedící dívkou Eliškou, takže to bylo moc fajn.

Přišel na řadu další úkol - portrét podle živého modelu a A2 papír (velikost papíru mě v Ostravě moc potěšila, protože v Brně jsme kreslili pouze na A3). Práci jsem měla hotovou rychle, tak jsem si vytáhla skicák a skicovala sádrového svalovce, který byl v místnosti. Občas jsem svůj portrét zkoukla a případné věci, co se mi nezdály, jsem poopravila.

Následovala přestávka na oběd. S mamkou jsme šly do restaurace blízko školy, rychle jsem do sebe oběd naházela a utíkala jsem do posledního patra školy na třetí výtvarný úkol, kterého jsem se bála - hodně bála. Měli jsme namalovat barvami zátiší a s barvami já neumím, ale k mému překvapení, mi přálo štěstí a dařilo se mi. Takže jsem stihla namalovat i pozadí. Nevypadalo to moc špatně, ale přesto se biju do hlavy, jak může někdo namalovat takovou matlaninu. No jo, musím trénovat a trénovat.


A konečně přišel na řadu úkol poslední. Byla to práce s pastelem (jak jsem to uslyšela, musela jsem se pokřížkovat, protože s pastelem zrovna dvakrát kamarádi nejsme). Zadání úkolu znělo "Narozeninová oslava/párty". Narychlo jsem si načrtla několik návrhů do skicáře a poté vybrala ten nejsympatičtější. Tak jsem nakreslila kruh kníračů s narozeninovými čepičkami a doprostřed kruhu dost se zapálenými svíčkami, který knírače osvětloval. Práci jsem měla zase velmi rychle hotovou, takže jsem si zase skicovala.

Po skončení talentových zkoušek jsme měli čekat na výsledky dole, v aule školy. Tak jsme čekali. Nervy jsem si málem ukousala nehty, než přišel pan učitel s papírem plným čísel, které pokračují v přijímacím řízení. A ano, byla jsem mezi nimi! Uvnitř mého člověka jsem radostí dělala přemety ve vzduchu.
Tak, to byly talentové zkoušky v Ostravě.

Další den jsem jela, tentokráte sama do Ostravy na přijímací zkoušky. Byla jsem vyklepaná jako ratlík, hodně jsem se připravovala a učila, o prázdninách dvakrát četla bychli encyklopedii o dějinách umění, tak jsem si říkala, že snad něco budu vědět… Testy nakonec nedopadly dvakrát valně, ale alespoň že slohovou práci jsem měla za plný počet bodů.

Devatenáctého jsem jela vlakem s mamkou do Brna na přijímací zkoušky. Byla jsem z toho nadšená (né kvůli testům a pohovoru, co mě čeká, ale kvůli toho, že po několika rocích dopisování si, se konečně setkám s Maky/Jessie. Osůbkou, která pro mě vždy byla inspirací a motorem, který mě poháněl a pohání kupředu)… Byl to nádherný den, když pominu ty nervy z přijímaček. Moc jsem si jej užila a potkala skvělého člověka. :)Na závěr tady přidávám výsledky, jak jsem tedy dopadla.
 


Komentáře

1 Siwa | Web | 29. ledna 2012 v 13:36 | Reagovat

Velké gratulace. :) Možná jsem četla špatně, možná to tam ve článku někde je, ale zeptám se: Na jakou školu půjdeš, která je ta primární?
Když koukám na ty druhé výsledky, jen valím oči. Druhá... Kreslíš úžasně, dalo se to čekat, ale stejně mě to překvapuje. Jak já se teď za osmnácté místo stydím. Ale taky jsem na mnohem horší úrovni.
Ještě jednou gratuluji. :)

2 Taychi | Web | 29. ledna 2012 v 13:41 | Reagovat

Kamarádka se na Husovku dostala :)... No gratuluju ;)

3 Arvari | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 13:50 | Reagovat

Gratuluju. :) Sice jsem na tomhle blogu poprvé, ale stačilo projít si zběžně články na hlavní straně a je mi jasný, že máš vážně talent. :)

4 Tril | 29. ledna 2012 v 13:54 | Reagovat

tak to hrozně gratuluju! bylo to jasný

5 Theres | 29. ledna 2012 v 13:56 | Reagovat

Ach jaj, začnu litovat toho, že jsem se nakonec na tu umělku na Husové nepřihlásila.:(( Představa, že bych tam mohla potkat můj vzor by mě opravdu potěšilo. (Chybami se ale člověk učí).
Každopádně gratuluji, já věděla, že se dostaneš. :)) Museli to být šílené nervy, viď?

6 Daysy | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 14:16 | Reagovat

Tak to gratuluju.

7 snowangel | Web | 29. ledna 2012 v 14:21 | Reagovat

páni, gratulujem :) tiež som čakala, že sa tam určite dostaneš a to, že si druhá, je fakt úžasné :) vážne sa teším s tebou.
Dúfam len, že nebudeš mať mnej času na blog, tvoje diela by mi veľmi chýbali.

8 Lileas | Web | 29. ledna 2012 v 14:46 | Reagovat

Nevím, koho jiného by měli přijmout.. :) Doufám, že se nepletu - v Brně první, v Ostravě druhá? Gratuluji a doufám, že se Ti tam bude líbit, taky teď lituju, že jsem nezdrhla z gymplu mezi umělce.. Nu což, nyní před maturou a pytle nadávek na hlavě.. :D

9 Robka | Web | 29. ledna 2012 v 15:42 | Reagovat

Veliká gratulace k přijetí i krásným výsledkům přijímaček. Je vidět, že jsi nejen talentovaná, ale i úžasně pilná a ctižádostivá. Přeji hodně štěstí do budoucna a oslav si to.

10 Soni | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 18:32 | Reagovat

Gratuluju! :) Můžou bejt šťastný, že tě tam mají!

11 Evalyse Downdrell | Web | 29. ledna 2012 v 21:12 | Reagovat

ouu :) to gratulujem :) mňa o chvíľu tiež čakajú talentové skúšky takže deriem ceruzky o dušu :) ale u teba bolo samozrejmé že sa dostaneš na akúkoľvek talentovú školu vo výtvarných odboroch :))vážne skladám klobúk k nohám ;)

12 Čukvala | Web | 30. ledna 2012 v 18:51 | Reagovat

no jo! ty jsi taková dupa, nebýt toho trstu tak jsi i v Ostravě první!!! Měla jsi totiž z těch úkolů mnohem více bodů než ta na prvním :) Jinak tě obdivuju, že jsi měla tolik času naskicovat i našeho svalovce, bohužel už trochu hendicapovaného chudáčka malého :D Já jsem byla dřív hotová s portrétem a suchým pastelem ale nestíhala jsem u zátiší barvama a úkolem s tuží :( jo a chcu se zeptat, jestli jste ten portrét kreslili tužkou nebo úhlem, ať vím jestli to zůstalo stejné :)

13 *Viv | Web | 31. ledna 2012 v 20:03 | Reagovat

Hrozně gratuluji. Docela obdivuji tvůj talent, kdysi jsem měla sen se dostat na grafickou do Brna ale o proti tobě je můj talent minimální :)

14 Ivya | Web | 1. února 2012 v 11:38 | Reagovat

Gratuluju! Já už to mám taky za sebou, sice na vysokou, ale koukám, že to probíhá dost podobně ;)

15 Markéta | E-mail | 1. února 2012 v 22:47 | Reagovat

Před pár dny jsem v němém úžasu projela Tvé stránky a práce a měla za to, že už dávno na nějaké umělecké škole studuješ.
Teď jsem zjistila, že jsi dělala přijímačky na střední školu a můj obdiv k tobě ještě více vzrostl. Poslala jsem adresu na tvé stránky svým "spolužačkám" z výtvarky pro dospělé (je nás šest od 35 do 53 let) a všechny jsi nás dostala do totální deprese, protože to, co dokážeš ve svém věku, je neuvěřitelné a my, "staré baby" si teď po nocích skicujeme ruce a nechápeme, jak ty je můžeš nakreslit s takovou lehkostí a přesností..... Jsi naším velkým vzorem a inspiracía moooc se těšíme na tvé další práce na těchto stránkách!!!!!! Za kolektiv uměleckých kurzů ZUŠ Uherský Brod pro dospělé Markéta Š.

16 Daletth | E-mail | Web | 2. února 2012 v 16:44 | Reagovat

Paráda a samozřejmě velké gratulace!!!
Já si říkala, že by bylo divné, kdyby někoho s tvým talentem nevzali... :-D Budu držet palce i do budoucna! :)

17 Lenča | 3. února 2012 v 10:55 | Reagovat

Moc ti gratuluju k úspěch, i když mi bylo úplně jasné, že se dostaneš kamkoliv se budeš hlásit ;) Kterou školu si nakonec vybereš ?

18 Iswida | Web | 3. února 2012 v 14:00 | Reagovat

Gratuluju :-) Jsi skvělá, moc ti přeju, aby se ti dařilo

19 Lulu | Web | 5. února 2012 v 20:30 | Reagovat

Veľmi dobre, nie..úžasne si sa umiestnila. Gratulujem! :)

20 Tereza Matoušková | E-mail | Web | 6. února 2012 v 3:30 | Reagovat

Gratulace! :-)

21 Martin Jurečka | 8. února 2012 v 19:51 | Reagovat

Moc gratuluju a doufám, že nás nepřestaneš zásobovat svými výtvory.

22 Elplee | Web | 8. února 2012 v 22:29 | Reagovat

Přeju hodně štěstí do budoucna :) Pokud se rozhodneš pro Brno, určitě nebudeš litovat. Je tu nádherně :)

23 hanci | Web | 11. února 2012 v 18:40 | Reagovat

Terezko, až teď jsem zjistila, žes dělala už zkoušky - nakonec jsem ráda,že jsem to nevěděla, protože bych se moc nervovala - stejně zbytečně, protože bylo jasné, jestli je nějaká spravedlnost, tak musíš být přijatá. Kam nakonec půjdeš? Hrozně moc ti gratuluju a přeju ten obrovský úspěch!!!!!!!!!!!!!!

24 Lenča | Web | 12. února 2012 v 14:40 | Reagovat

gratuluju ti :) na tvém místě bych nervy neměla, protože jsi tak talentovaná, že není možné abys nebyla přijata ;) přeju ti to
doufám že tě nebudu moc obtěžovat, když se tě zeptám jaký máš foťák? dívala jsem se na tvoje fotky a jsou moc pěkné. sháním teď nový foťák a moc by mě zajímalo jaký vlastníš. díky za odpověd

25 Petrushez | Web | 18. února 2012 v 19:16 | Reagovat

Gratulace ;)
Ať se Ti i nadále daří.. ;)

26 Iri Y.J. | 19. února 2012 v 22:19 | Reagovat

Ahoj, moc ti gratuluju :) Taky jsem měla nervy, když jsem dělala talentovky... (Jinak je ta škola v Ostravě Poděbradka, že?)

27 Monica Otmili | Web | 21. února 2012 v 18:05 | Reagovat

Gratulace i ode mě. :) Bylo to jasné, že si tvého talentu všimnou. :)

Já se na talentovkách patlala s vředatou dýní (tempery) a pak už mi nezbylo moc času na zbytek zátiší.

28 Babe | Web | 23. února 2012 v 18:12 | Reagovat

cha! :D první a druhé místo, vidíš, nebylo se třeba s ničim stresovat :D:D já s stresovalo, vzali mě a já tam lama nešlo :D

29 Jessie | Web | 23. února 2012 v 20:01 | Reagovat

30 Christine | Web | 24. února 2012 v 12:02 | Reagovat

gratulujem! :) ako to tu popisuješ, príde mi to omnoho náročnejšie ako napríklad to čo vyžadujú u nás na umeleckých stredných ;) klobúk dolu...

31 Teris | 26. února 2012 v 12:22 | Reagovat

Děkuji všem za gratulace! Nakonec jsme se rozhodla pro Ostravu, kterou nemám tak daleko.

[1]: No, bohužel u testů jsem nebyla moc valná a to jsem se učila dost - nojo, nervozita.  Gratuluju k osmnáctému místu! :)

[5]: Byly to strašné nervy, celý týden před talentovkama v Brně jsem byla na odstřelení, hrozně jsem vyváděla a malovala každý den několik hodin, protože jsem myslela, že na malbě pohořím, protože malovat neumím. Mamka mi už chtěla zabavit tužky, štětce, papíry, jak to bylo se mnou hrozné. :D

[7]: Na blog se určitě nevykašlu, ale bude to jiné - teď to taky trochu zanedbávám, ale kdyžtak to vždycky doženu a za čas všechno nakrelsené zveřejním. :)

[8]: Ano. :) Tak držím pěsti a hodně štěstí s maturitou!

[9]: Děkuji.

[12]: Děkuji Čukvalo! :) Hehe, no, já vím, jsem truba. Mohli jsem uhlem a i tužkou. :)

[13]: Talent je jedna věc, ale to nejdůležitější je píle a práce. Kdybych nekreslila tak hodně jak kreslím a nemakala, tak by nic takového nebylo - ale zatím jsem úplně na záčátku, takže nekreslím kdo ví jak valně a to neříkám proto, aby mi to ostatní vyvraceli - vím to. ;)

[15]: Teda! Děkuji mockrát! Neuvěřitelně mě to potěšilo! Jen skicujte a kreslete, je to úžasný koníček - pro někoho celoživotní náplň a hodně to člověku dá. :) Ještě jednou děkuji mockrát a posílám pozdrav!

[23]: Děkuji paní Turecká. Půjdu do Ostravy, ale to už jsem Vám psala v mailu.

[24]: Mám Canon 450D. :) Ale spíš bych si pořídila 500D - já si koupila 450, protože jsem si nenašetřila předtím tolik - teď už je levnější.

[26]: Ano. :)

[27]: Nesmí se pracovat jen na jedné věci, musí se pracovat po celém papíře, aby, když už by jsi to nestihla celé, měla nějaký přibližný obraz, který by působil jako celek (Hmmm, neumím to moc dobře vysvětlit).

32 Iri Y. J. | 8. března 2012 v 9:26 | Reagovat

Tak to jo, to se příští rok pravděpodobně na škole uvidíme ;)

33 Alfa vlčica | Web | 2. dubna 2012 v 18:50 | Reagovat

Gratulujem, máš to zaslúžené!

Ja som na strednej bola druhá a na výšku ma neprijali, tiež grafický dizajn (stredná bola animácia) Ešte ma čakajú prijímačky na tretiu školu s grafikou, je súkromná, čiže šanca oveľa väčšia. Vedela som že ma neprímu, lebo som mala len čisto počítačovú grafiku a len pár kresieb, žiadne maľby. Oni totižto nehľadajú dizajnéra, ale umelca. Kresliť viem, len sa tomu skoro vôbec nevenujem, tak som čistý priemer, čiže žiaden extra umelec.

Určite budeš chcieť aj na výšku, tak to veľa štastia, pri tvojom mnakaní, ho budeš mať skôr než ja :)

34 Alice | Web | 9. dubna 2012 v 16:01 | Reagovat

Kam jdeš, kam jdeš? Jestli do Brna tak mysli na to, že budeš z celé školy už v prváku na nejvyšší úrovni a že jak říká jeden učitel 'mezi blbcema se blbě roste'. Ale jsi boží, gratuluju. :D

35 Tamča | E-mail | 3. září 2012 v 21:32 | Reagovat

Ahojky, gratuluji k přijetí na školu, protože si to zasloužíš. Tvoje obrázky jsou úžasné, jsi opravdu dobrá, a pokud se dobře dívám, myslím, že bys to zvládla i v oboru malby, maluješ dobře čímkoli, co se ti dostane do ruky.
  Také trénuji na talentovky, shodou okolností na ně jdu také do Brna. Chtěla bych na Malbu. Mohla bys mi nějak poradit, nebo podrobněji popsat úkoly? *email nahoře*
Budu moc ráda, když mi odepíšeš. Kdyby ses také mohla podívat na pár mých kreseb, budu ráda za jakoukoliv kritiku.
Můžeš poradit ohledně materiálů? S čím se dobře maluje? Typy Barev, štětců, uhlů, tuší,...? Cokoliv. Budu moc ráda za tvou pomocnou ruku (pokud mi ji tedy podáš).
Tamaris.

36 vivi | Web | 2. října 2012 v 20:03 | Reagovat

Jsou na tomto blogu zveřejněny tvoje obrázky které jsi odevzdávala jako domácí práce ?? :)

37 Teris | 2. října 2012 v 20:08 | Reagovat

Děkuji všem!

[35]: Ahoj. Píšu si na papírek, ať Ti nezapomenu napsat! :) Určitě se Ti budu snažit poradit.
[36]: Ano, jsou. ;)

38 Tamča | 30. října 2012 v 21:13 | Reagovat

Ahojky, moc se omlouvám za to, že jsem ti neodepsala, neboť jsem na email šla až dneska a tvůj email jsem nenašla. Možná nedošel, já nevím.
Prosím, abys mi napsala ještě jednou, tentokrát píšu email sem : tamcafilousova@seznam.cz.

PS: Byla jsi na přípravě na talentovky přímo v té škole? Já tam jdu v toto pondělí... Doufám, že tam nebudu nejhhorší...

Jestli máš face, mohla bys mi zkritizovat, případně pochválit moje díla, abych věděla, jak na tom jsem z pohledu někoho opravdu dobrého. Však si snad ještě napíšem.

Tamča

39 Thalia | Web | 24. listopadu 2012 v 12:45 | Reagovat

Já budu dělat za měsíc a půl přijímačky na grafický design, tam je vyžadována akorát figurální kresba a zátiší barvami, ale i tak se dost bojím. Berou jen 16 lidí a každoročně se hlásí kolo 50.
Tobě moc gratuluji a doufám, že se ti na škole líbí :)

40 Barů | Web | 3. ledna 2013 v 15:43 | Reagovat

Dneska jsem taky dělala přijímačky,na jednu úúúžasnou umelěckoprůmyslovku.
Byla jsem fakt vyklepaná,ale byla to vlastně pohoda.Jen modelování mi dalo trošku zabrat :D Ale kresba a tak,to byla brnkačka :D
U nás se hlásilo asi 50 lidí(jen za dnešek),já byla 4.
Byl to pohodový den :)

41 ZdenekG | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:47 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na free-and-green.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

42 AWeetlebat | E-mail | Web | 8. října 2018 v 23:28 | Reagovat

Pression arterielle  est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  tout au long vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/par-quoi-remplacer-le-cialis/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama